Přemýšlíte nad tím, kam se vypravit na dovolenou a chcete-li blíže poznat Slovensko, turističtí průvodci vám neustále vnucují Liptov nebo Vysoké či Nízké Tatry a Malou a Velkou Fatru?

Zkuste to tentokrát změnit a zavítejte do míst, která nepatří k turisticky příliš navštěvovaným, ale spíše z důvodu neznalosti, než kvůli tomu, že by tato místa nebyla dostatečně atraktivní. Nabízíme vám možnost blíže poznat oblast ve středním Slovensku, přibližně ohraničenou městy Detva, Brezno, Banská Bystrica, Sliač a Zvolen, známou jako Podpolaní.

Čím vás příjemně překvapí tento takřka zapomenutý kraj, s řídkým osídlením, kde je příroda v podstatě nezasažená činností člověka, a kde se budete cítit nabití energií?

liška v trávě

Podhorská oblast – typickým jevem podhorských oblastí, a zvláště pak této, je klidné prostředí, s minimálním turistickým ruchem a také bez výrazné průmyslové zátěže. V takovém regionu budete mít opravdu klid na rozjímání a kontakt s okolní přírodou.

Polana – samotný název pro ubytování Podpolaní travelguide.sk je spojován s nejvyšším vrcholem pohoří s názvem Polana, což je nejvyšší vyhaslá sopka na evropském kontinentu. Rozhodně si nenechte ujít výstup na Polanu, jejíž výška 1457 metrů nad mořem je pouze o necelých sto padesát metrů níže, než naše nejvyšší hora Sněžka. Z Polany je také krásný výhled do okolí.

krása Slovenska

Skalní bradla – co jen tak nikde nespatříte, jsou zvláštní skalnaté útvary, známé jako skalní bradla. Souvisí se sopečnou činností hory Polana, která v době své sopečné aktivity pravděpodobně dosahovala výšky přes dva tisíce metrů.

Vodopád Bystrého potoka – jeden z nejkrásnějších vodopádů na Slovensku. Můžete si jej prohlédnout i shora a v zimních měsících tu spatříte krásný ledopád. Na trase nad vodopádem je několik zajímavých vyhlídek do krajiny, která vám bude přinejmenším připadat jako pohádková.