Nicos.cz > Informace > Ofsetový potisk obálek

Ofsetový potisk obálek a tašek

Ofsetový tisk je nejrozšířenější tiskovou technikou pro výrobu časopisů, novin, knih, letáků, prospektů, obalů, obálek a mnoha jiných produktů. V současné době je touto technologií vyráběno přibližně 60% tiskovin.

Základní charakteristika ofsetového tisku - jedná se o tisk z plochy, kdy principem je odpuzování mastnoty a vody nebo speciální vrstvy na tiskové formě (vlhčený a suchý ofset). Tisková forma je vyrobena tak, aby pouze tisková místa přijímala barvu a netisknoucí místa ji naopak odpuzovala. Barva se přenáší přes tiskovou formu (hliníková nebo plastová deska) na gumový potah, odkud se obtiskne na medium.

Jedno ze základních dělení této technologie je na tisk:

  • archový  -  potisk materiálů v arších, materiály cca 70 - 350g/m2, velmi široká škála produktů
  • rotační - potisk materiálu z rolí, vysoká rychlost, větší objemy, slabší materiály cca 55 - 150g/m2, např. noviny, časopisy, tiskopisy

Popis ofsetového potisku obálek - probíhá na již vyrobené obálky a je prováděn na speciálních vysokorychlostních tiskárnách dosahujících reálného výkonu až 40 000 ks/hod. Objemy zakázek se mohou pohybovat od tisíců po milióny kusů.

S ohledem na typ media a vysokou rychlost není kvalita tisku zcela srovnatelná s klasickými ofsetovými tiskárnami (hrubší frekvence rastru přibližně o 13%). Díky speciálním úpravám je u některých typů strojů možný potisk obálek celoplošný se spadávkou na všechny strany nebo oboustranný potisk na jeden průjezd.

Výhody:

  • kvalitní a věrnější tisk oproti potisku obálek při výrobě (flexotisku)
  • potisk obálek z netradičních materiálů
  • operativnější řešení tisku různých objemů

Nevýhody:

  • vyšší cena tisku při porovnání s cenou flexo potisku
  • omezení tisku na spad (především plnobarevné obálky)

Nahoru Poslat e-mailem